Guinea-Bissau-lipp | Lipuvabrik

Lisainfo

Guinea-Bissau lipp

Guinea-Bissau-lipp | Lipuvabrik

Kirjeldus

Guinea-Bissau lipp on Guinea-Bissau Vabariigi ametlik riigilipp.

Praegune lipu kujundus kinnitati 24. septembril 1973.

Guinea-Bissau lipp on jagatud horisontaalselt kahevärviliseks: kollane ja roheline. Lipu vardapoolne serv on kujutatud punase väljana, mille keskel on kujutaud musta viisnurkset tähte.

Lipu punane värvus sümboliseerib rahva vaeva, võitlust ja kannatusi koloniaalajal ning Guinea-Bissau iseseisvussõda. Kollane, ka nimetaud kuldkollasena, sümboliseerib töö vilju ja lõikust. Samuti tähistab kollane ühtsust, mille kohta vabadusvõitleja Amílcar Cabral on öelnud: „Meie ja Aafrika vaheline ühtsust on kullast kallim“. Rohelin värvus  tähistab riigi lõunaosa troopilist loodust ja lootust paremaline tulevikule. Must viisnurkne täht sümboliseerib Aafrikale ja aafriklastele nende väärikust, vabadust ja rahu. Tähe viis tippu tähistavad inimese viit meelt. Guinea-Bissau lipu oluline sarnasus Roheneemsaarte lipuga on olnud taotluslik väljendades Guinea-Bissau püüdlust ühineda selle riigiga.

Lipu värvid on pan-aafrika traditsioonilised värvid. Pan-aafrika ideoloogia  pooldab ühtselt Aafrika rahvaste huvide eest seismit ülemaailmselt. Pan-aafrika värvideks loetakse kahte erinevat värvidekomniatsiooni: roheline-kollane-punane (pärineb Etioopia lipult) ning punane-roheline-must (pärineb UNIA organisatsioonilt). UNIA lipuvärvide tähendused: punane tähistab Aafrika rahvaid ühendavat verd; must tähistab rahvast; roheline tähistab Aafrika maade rikkuseid ja lootust. Etioopia lipu kollane tähistabrahu ja harmooniat erinevate etniliste ja religioossete rühmade vahel.

Guinea-Bissau lipp on Guinea-Bissau Vabariigi ametlik riigilipp. Praegune lipu kujundus kinnitati 24. septembril 1973. Guinea-Bissau lipp on jagatud horisontaalselt kahevärviliseks: kollane ja roheline. Lipu vardapoolne serv on kujutatud punase väljana, mille keskel on kujutaud musta viisnurkset tähte. Lipu punane värvus sümboliseerib rahva vaeva, võitlust ja kannatusi koloniaalajal ning Guinea-Bissau iseseisvussõda. Kollane, ka nimetaud kuldkollasena, sümboliseerib töö vilju ja lõikust. Samuti tähistab kollane ühtsust, mille kohta vabadusvõitleja Amílcar Cabral on öelnud: „Meie ja Aafrika vaheline ühtsust on kullast kallim“. Rohelin värvus  tähistab riigi lõunaosa troopilist loodust ja lootust paremaline tulevikule. Must viisnurkne täht sümboliseerib Aafrikale ja aafriklastele nende väärikust, vabadust ja rahu. Tähe viis tippu tähistavad inimese viit meelt. Guinea-Bissau lipu oluline sarnasus Roheneemsaarte lipuga on olnud taotluslik väljendades Guinea-Bissau püüdlust ühineda selle riigiga. Lipu värvid on pan-aafrika traditsioonilised värvid. Pan-aafrika ideoloogia  pooldab ühtselt Aafrika rahvaste huvide eest seismit ülemaailmselt. Pan-aafrika värvideks loetakse kahte erinevat värvidekomniatsiooni: roheline-kollane-punane (pärineb Etioopia lipult) ning punane-roheline-must (pärineb UNIA organisatsioonilt). UNIA lipuvärvide tähendused: punane tähistab Aafrika rahvaid ühendavat verd; must tähistab rahvast; roheline tähistab Aafrika maade rikkuseid ja lootust. Etioopia lipu kollane tähistabrahu ja harmooniat erinevate etniliste ja religioossete rühmade vahel.