Iraani-lipp | Lipuvabrik

Lisainfo

Iraani lipp

Iraani-lipp | Lipuvabrik

Kirjeldus

Iraani lipp on Iraani Islamivabariigi ametlik riigilipp.

Praegune lipu kujundus kinnitati 29. juulil 1980.

Iraani lippu on kujutatud horisontaalse trikoloorina: roheline, valge ja punane; mille valge välja keskel on tulbikujutis.

Lipu roheline värvus sümboliseerib isalmit, valge rahu ja punane vaprust. Tulbikujutis on sõna „Allah“ stiliseeritud kirjapilt, kus mõõga ümber moodustub W-täht. Tulp lillena sümboliseerib Iraani eest oma elu ohverdanud noori. Pärimuse kohaselt kasvab iga isamaa eest elu andnud sõduri hauale just punane tulp.  Lisaks on lipu värviväljade äärtele lisatud kiri „Allahu akbar“ (araabia k. „Jumal on suur“), mida on korratud 22 korral. Number 22 sümboliseerib revolutsiooni kuupäeva – Iraani kalendri 11. Kuu ehk bahmankuu 22.päev. Iraani kirjastiili kufi tõttu ei ole Iraani lipp pööratav ning lipuvarras peab jääma vaatajast alati paremale poole.

Lipu värvid on pan-iraani traditsioonilised värvid. Pan-iraani ideoloogia kaitseb Iraani rahva solidaarsust ja taasühinemissoovi. Pan-iraani värvideks loetakse: roheline, valge ja punane, mis pärinevad Quajaräi dünastia lipult.

Iraani lipp on Iraani Islamivabariigi ametlik riigilipp. Praegune lipu kujundus kinnitati 29. juulil 1980. Iraani lippu on kujutatud horisontaalse trikoloorina: roheline, valge ja punane; mille valge välja keskel on tulbikujutis. Lipu roheline värvus sümboliseerib isalmit, valge rahu ja punane vaprust. Tulbikujutis on sõna „Allah“ stiliseeritud kirjapilt, kus mõõga ümber moodustub W-täht. Tulp lillena sümboliseerib Iraani eest oma elu ohverdanud noori. Pärimuse kohaselt kasvab iga isamaa eest elu andnud sõduri hauale just punane tulp.  Lisaks on lipu värviväljade äärtele lisatud kiri „Allahu akbar“ (araabia k. „Jumal on suur“), mida on korratud 22 korral. Number 22 sümboliseerib revolutsiooni kuupäeva – Iraani kalendri 11. Kuu ehk bahmankuu 22.päev. Iraani kirjastiili kufi tõttu ei ole Iraani lipp pööratav ning lipuvarras peab jääma vaatajast alati paremale poole. Lipu värvid on pan-iraani traditsioonilised värvid. Pan-iraani ideoloogia kaitseb Iraani rahva solidaarsust ja taasühinemissoovi. Pan-iraani värvideks loetakse: roheline, valge ja punane, mis pärinevad Quajaräi dünastia lipult.