Keenia-lipp | Lipuvabrik

Lisainfo

Keenia lipp

Keenia-lipp | Lipuvabrik

Kirjeldus

Keenia lipp on Keenia Vabariigi ametlik riigilipp.

Praegune lipu kujundus kinnitati 12. detsembril 1963.

Keenia lippu on kujutatud horisontaalse trikoloorina: must, punane ja roheline. Keskmist ehk punast värvivälja ääristavad selle üla- ja alläärest valged kitsad triibud. Lipu keskjoonele on asetatud embleem.

Embleem pärineb Edela-Keenias elava karjakasvatajate rahva masai (maasai „ma“ – maa ning „sai“ – rahvas ehk maarahvas) rahvuslippu, millel on esindatud masaide sõdalase kilp ja selle taga ristatud kaks oda.  Puna-valge-must kilp sümboliseerib rahva ja riigi vabaduse kaitsmist. Lipu must värvus esindab Keenia mustanahalist rahvast. Punane riigi iseseisvusvõitlust ning on kui välismaailmale meenutuseks, et ka aafriklaste veri on punane. Roheline põllumajandust ja lopsakslt rikast loodust ning valge rahu ja ühtsust. Värvid must-punane-roheline tähistavad üheskoos „musta vabastuse “ traditsioonilisi värve.

Lipu eeskujuks oli partei KANU ehk Keenia Aafrika Rahvuslik Liit (inglise k. Kenyan African National Union), kes tõi aastal 1963 Keeniale koju riigi iseseisvuse.

Lipu värvid on pan-aafrika traditsioonilised värvid. Pan-aafrika ideoloogia  pooldab ühtselt Aafrika rahvaste huvide eest seismit ülemaailmselt. Pan-aafrika värvideks loetakse kahte erinevat värvidekomniatsiooni: roheline-kollane-punane (pärineb Etioopia lipult) ning punane-roheline-must (pärineb UNIA organisatsioonilt). UNIA lipuvärvide tähendused: punane tähistab Aafrika rahvaid ühendavat verd; must tähistab rahvast; roheline tähistab Aafrika maade rikkuseid ja lootust. Etioopia lipu kollane tähistabrahu ja harmooniat erinevate etniliste ja religioossete rühmade vahel.

Keenia lipp on Keenia Vabariigi ametlik riigilipp. Praegune lipu kujundus kinnitati 12. detsembril 1963. Keenia lippu on kujutatud horisontaalse trikoloorina: must, punane ja roheline. Keskmist ehk punast värvivälja ääristavad selle üla- ja alläärest valged kitsad triibud. Lipu keskjoonele on asetatud embleem. Embleem pärineb Edela-Keenias elava karjakasvatajate rahva masai (maasai „ma“ – maa ning „sai“ – rahvas ehk maarahvas) rahvuslippu, millel on esindatud masaide sõdalase kilp ja selle taga ristatud kaks oda.  Puna-valge-must kilp sümboliseerib rahva ja riigi vabaduse kaitsmist. Lipu must värvus esindab Keenia mustanahalist rahvast. Punane riigi iseseisvusvõitlust ning on kui välismaailmale meenutuseks, et ka aafriklaste veri on punane. Roheline põllumajandust ja lopsakslt rikast loodust ning valge rahu ja ühtsust. Värvid must-punane-roheline tähistavad üheskoos „musta vabastuse “ traditsioonilisi värve. Lipu eeskujuks oli partei KANU ehk Keenia Aafrika Rahvuslik Liit (inglise k. Kenyan African National Union), kes tõi aastal 1963 Keeniale koju riigi iseseisvuse. Lipu värvid on pan-aafrika traditsioonilised värvid. Pan-aafrika ideoloogia  pooldab ühtselt Aafrika rahvaste huvide eest seismit ülemaailmselt. Pan-aafrika värvideks loetakse kahte erinevat värvidekomniatsiooni: roheline-kollane-punane (pärineb Etioopia lipult) ning punane-roheline-must (pärineb UNIA organisatsioonilt). UNIA lipuvärvide tähendused: punane tähistab Aafrika rahvaid ühendavat verd; must tähistab rahvast; roheline tähistab Aafrika maade rikkuseid ja lootust. Etioopia lipu kollane tähistabrahu ja harmooniat erinevate etniliste ja religioossete rühmade vahel.