Nepali-lipp | Lipuvabrik

Lisainfo

Nepali lipp

Nepali-lipp | Lipuvabrik

Kirjeldus

Nepali lipp on Nepali Demokraatliku Liitvabariigi ametlik riigilipp.

Praegune lipu kujundus kinnitati 16. detsembril 1962.

Nepali lipp on ainus riigilipp, mida ei ole kujutatud klassikaliselt nelja küljega. Lipp on moodustatud kahe varem samal vardal lehvinud kolmnurkse vimpli ühendamisel, mis loovad justkui kuuse läbilõikelise kujundi. Lipp on punast värvi, ääristatud sinisega ning lipu pinnal on kujutatud  kuusirpi tähega ja 12-sakilist päikest.

Sümbolid Nepali lipul:

– lipu sinine värvus sümboliseerib rahu
– punane on Nepali rahvusvärv, mis sümboliseerib ka sõjassaavutatud võitu
– poolkuu ja täht sümboliseerivad kuningakoda
– päike sümboliseerib Ranade dünastiat

Tänapäevase tõlgendusega tähendavad need sümbolid lootust, et Nepal ja rahvas särab sama kaua kui Päike ja Kuu. Rahva seas on tõlgendatud kuud kui rahumeelsust ja öise puhkamise sümbolit ning päikest töösümbolina. Lipu kolmnurkne kujundus tähistab tuntud Himaalaja mäestikku, kus Nepali põhjaosa paikneb. Samuti tähistavad need kaks kolmnurka kahte peamist usundit riigis: hinduism ja budism. Hinduismis sümboliseerib kujund kolmnurk dharma’t ehk India usundite keskset mõistet, millel baseeruvad õige elamisviisi aluspõhimõtted. Need on: kõlbusseadus, usuline voorus ja pühad kohustused.

Nepali lipp on Nepali Demokraatliku Liitvabariigi ametlik riigilipp. Praegune lipu kujundus kinnitati 16. detsembril 1962. Nepali lipp on ainus riigilipp, mida ei ole kujutatud klassikaliselt nelja küljega. Lipp on moodustatud kahe varem samal vardal lehvinud kolmnurkse vimpli ühendamisel, mis loovad justkui kuuse läbilõikelise kujundi. Lipp on punast värvi, ääristatud sinisega ning lipu pinnal on kujutatud  kuusirpi tähega ja 12-sakilist päikest. Sümbolid Nepali lipul: - lipu sinine värvus sümboliseerib rahu - punane on Nepali rahvusvärv, mis sümboliseerib ka sõjassaavutatud võitu - poolkuu ja täht sümboliseerivad kuningakoda - päike sümboliseerib Ranade dünastiat Tänapäevase tõlgendusega tähendavad need sümbolid lootust, et Nepal ja rahvas särab sama kaua kui Päike ja Kuu. Rahva seas on tõlgendatud kuud kui rahumeelsust ja öise puhkamise sümbolit ning päikest töösümbolina. Lipu kolmnurkne kujundus tähistab tuntud Himaalaja mäestikku, kus Nepali põhjaosa paikneb. Samuti tähistavad need kaks kolmnurka kahte peamist usundit riigis: hinduism ja budism. Hinduismis sümboliseerib kujund kolmnurk dharma’t ehk India usundite keskset mõistet, millel baseeruvad õige elamisviisi aluspõhimõtted. Need on: kõlbusseadus, usuline voorus ja pühad kohustused.