Uus-Meremaa-lipp | Lipuvabrik

Lisainfo

Uus-Meremaa lipp

Uus-Meremaa-lipp | Lipuvabrik

Kirjeldus

Uus-Meremaa lipp on Uus-Meremaa ametlik riigilipp.

Praegune lipu kujundus kinnitati 12. juunil 1902.

Uus-Meremaa lippu on kujutatud sinisel taustal, mille vardapoolses ülemises nurgas on Union Jack. Levipoolsel osal on kujutatud Lõunaristi.

Uus-Meremaa lipu värvid ja sümboolia pärinevad Suurbritannia lipult ning see on väga sarnane Austraalia lipu kujundusega. Austraalia lipul on lisaks Union Jack’i alla paigutatud seitsmeharuline täh ning Lõunarist koosneb hoopis 5 tähest.

Union Jack’i ehk Suurbritannia lipp on loodud kolme kuningriigi ja nende lippude ühendamisel. Need on: Inglismaa Kuningriigi Püha Jüri punane rist; Šotimaa Püha Andrease valge vapirist sinisel taustal ning Iirimaa Püha Patricku punane vapirist.

Lõunarist on viiest (vahepeal kujutatud ka neljaga) tähest koosnev ja risti kujutav lõunataeva tähtkuju. Lõunarist koosneb Alpha, Beta, Gamma, Delta ja Epsiloni tähest. Epsiloni on kujutatud kõige väiksemana, kuna see on tähtkujudest kõige raskemini nähtav. Lõunaristi peatähti (Alpha) Acrux ja (Gamma) Gacrux on kasutatavad lõunasuuna navigeerimisel lõunapoolkeral. Seda tähtede kombinatsiooni kasutatakse mitme Vaikse ookeani riigi lipul viidates seotust Vaikse ookeani riikidega.

Uus-Meremaa lipp on Uus-Meremaa ametlik riigilipp. Praegune lipu kujundus kinnitati 12. juunil 1902. Uus-Meremaa lippu on kujutatud sinisel taustal, mille vardapoolses ülemises nurgas on Union Jack. Levipoolsel osal on kujutatud Lõunaristi. Uus-Meremaa lipu värvid ja sümboolia pärinevad Suurbritannia lipult ning see on väga sarnane Austraalia lipu kujundusega. Austraalia lipul on lisaks Union Jack’i alla paigutatud seitsmeharuline täh ning Lõunarist koosneb hoopis 5 tähest. Union Jack’i ehk Suurbritannia lipp on loodud kolme kuningriigi ja nende lippude ühendamisel. Need on: Inglismaa Kuningriigi Püha Jüri punane rist; Šotimaa Püha Andrease valge vapirist sinisel taustal ning Iirimaa Püha Patricku punane vapirist. Lõunarist on viiest (vahepeal kujutatud ka neljaga) tähest koosnev ja risti kujutav lõunataeva tähtkuju. Lõunarist koosneb Alpha, Beta, Gamma, Delta ja Epsiloni tähest. Epsiloni on kujutatud kõige väiksemana, kuna see on tähtkujudest kõige raskemini nähtav. Lõunaristi peatähti (Alpha) Acrux ja (Gamma) Gacrux on kasutatavad lõunasuuna navigeerimisel lõunapoolkeral. Seda tähtede kombinatsiooni kasutatakse mitme Vaikse ookeani riigi lipul viidates seotust Vaikse ookeani riikidega.