Eesti lipp ja Lipuvabrik on mõlemad juubilarid

2014.aasta juunis ilus ajalehes Harju Elu artikkel Lipuvabrikust. Autoriks ajakirjanik Allar Viivik

Kui Lipuvabrik OÜ 1994. aastal asutati, peeti sini-must-valge 110. aastapäeva. Ometi ei peetud silmas juubeliaastat, vaid koos taastatud vabariigi esimeste sammudega vajasid korrastamist ka sümbolid.

“Nõukogude Eestis tegeles lippudega Kunstikombinaat ARS. Aga 1990.-ndate alguses jäi see asi veidi ripakile ning loodigi kodumaise kapitaliga Lipuvabrik,” seletas Lipuvabriku turundusjuht Karina Tõeleid.  Peaaegu 20 aastat on ettevõtet juhtinud Milla Asmu.

Algus oli otsimise ja isetegemise aeg. Internetti ega otsingumootorit Google ei kasutatud. Täpselt ei teatud Eesti ja muude maailma riikide lippude värve, külgede suhet, kujundust ja muudki. teadnud lippude suhteid, värve ja muudki. Appi tulid teatmeteosed, arhiivid, soomlased ning veel ennesõjaaegseid aastaid mäletavad inimesed.

Lipud Toompeale ja Kadriorgu 

“Esimene töövõit oli siis, kui Lipuvabriku juhataja eestvõttel sai Pika Hermanni torni lehvima õiges Eesti lipp. Mitte suhtega 1:2, vaid suhtega 7:11,” ütles Tõeleid. Toompea jaoks valmistakse lippe tänaseni ning neid kulub aastat tornis kuni viis. Lisaks on valmistatud presidendi esindus- ja lossi katuselipud.

Kui esimesel kümnendil valmistati 90 protsenti toodetest käsitsi, siis aastatel 2004-2006 tegi firmas võidukäigu trükitehnika.  Praegu valmistakse käsitööna vaid eriti uhked ja pidulikud esinduslipud.

Kuidas maailmas on praegu umbes tunnustatud 200 riiki. Lisaks on olemas nende provintsid, osariigid, liidumaad, territooriumid ja rahvusvahelised organisatsioonid. Kuidas nende lippude kirjelduse ja õiged värvid kätte saadakse? “Eks see on omajagu keeruline. Koostöö käib välisministeeriumiga, saatkondade ja esindustega, et saada ametlikult tunnustatud riikide sümboolikat. Suur abi oli ka paar aastat tagasi tegevuse lõpetanud rahvusvahelise organisatsiooni kodulehest,” ütles Tõeleid.

Milline on õige sinine?

Paljusid vaevab küsimus, milline on Eesti lipu sinine ning kas Lipuvabriku toodang ongi õiget tooni?  Tõeleid ütles, et tooni üle on vaieldud palju.  Aastatega on nähtud toone tumesinisest kuni roheka või lillakani. Samuti on väidetud, et see on taeva- või rukkilillesinine. “Rahvusvaheliselt määratud kindel värvitoon on Pantone 285C rahvusvahelise süsteemi järgi. Ehk see sinine, mis on meie Lipuvabriku toodetel,” kinnitas Tõeleid. Et kangas tuleb firmasse mitmetelt Euroopa tarnijatelt, siid tuli õige värvi saamiseks kõvasti pingutada.

Lisaks suurtele lippudele valmistab ja müüb firma käsi- ja laualippe, vimpleid, viirge, maste, vardaid, vardahoidjaid, rosette, suveniire ning muudki, millel on sini-must-valge kombinatsioon.

Lisaks

* “Lipuvabrikust saab ikka nõu, kuidas ja milline on heiskamise ning paigutuse järjekord, lippude suurus, mastide pikkus ning vahed ja muud sellist,” ütles Karina Tõeleid.

* Tõeleid seletas, et vimpel ja viir võib lehvida maja või ettevõtte ees kogu ööpäeva. Lipud tuleb ööseks kas langetada või siis valgustada.

* Kui tihti ja millal lippu vahetada? “Kui on ikka alles kas enne aastat 1940 või siis laulva revolutsiooni ajal valmistatud lipud ja need on heas korras, võivad need lehvida,” ütles Tõeleid.  Vahetada tuleks kas väga tumedaks või hoopis heledaks pleekinud lipp. Samuti siis, kui kangas on narmendav või plekkidega.