Puust ja punaseks – kõik, mida sa peaksid teadma lippudest ja lipumastidest.

Lipuvabriku tegevjuht Karina Tõeleid käis Delfi taskuraadio saates “Moodne kodu”. Vestluses saatejuhiga said vastuse mitmed küsimused:   miks me peame aegajalt heiskama riigilippu ning mida muud võiks lipuvardasse lehvima panna?  Kas lipumast peab alati olema valge ning kuidas õpetada lapsi juba maast madalast lippu austama?

Seda ja palju muud saad teada, kui kuulad  Moodsa Kodu podcasti saadet  SIIT!

Võtame lühidalt kokku olulisemad teemad, millest saates juttu oli.

Milliseid lippe saab lipupäevadel heisata?

Tavaliselt on kaks varianti – kui maja juures on lipumast, siis heisatakse lipumasti mastilipp, kui maja fassaadil on varahoidja siis majalipp. Kui lipumasti jaoks krundile pole, siis igal majal võiks kindlasti olla fassaadil vardahoidja, et olulistel sündmustel rõõmustada ennast ja külalisi heisatud lipuga.  Lipuvabrikul on uudis neile, kelle maja fassaadile ei mahu tavasuuruses majalipp, mille varda pikkus on tavaliselt 3m. Väiksema maja fassaadile sobib hästi rõdulipp. Rõdulipu koos hoidjaga saab kinnitada ka kortermaja rõdule.

Kui mastis võib lipupäevade vahel hoida mastivimplit lehvimas, siis fassadil olevasse vardahoidikusse sellist asendust ei ole. Seetõttu on oluline valida kvaliteetne ja roostevaba vardahoidja, mis on kujunduse, kvaliteetse viimistluse ja värviga võiks kaunistada maja üldilmet.

Lipumast vajab ruumi.

Lipumast koos lipuga peaks hästi silma paistma. Lipumasti heisatud lipp või vimpel ei tohiks kinni jääda puuokstesse või traatidesse. Vastavalt lipumasti pikkusele ja lipu või vimpli pikkusele peaks masti  raadiuses peaks olema 6-12m vaba ruumi.

Samuti tuleb teada, et enne  püstitamist vundamendile, peab mast mahtuma krundile pikali asendis. Seega peab arvestama, et masti asukoha juures peab olema vaba ruumi vastaavalt masti pikkusele. Masti peab aeg ajalt langetama ka masti korraliseks hoolduseks. Sellega saab iga majaomanik hakkama , sest klaasfiibrist mast on kerge ja lihtsalt paigadatav.

Hea lipumasti asukoht on siis kui heisatud lipp paistab hästi silma nii maja ees, taga, tänavalt ja ka toast.