Kuidas valida õiget lippu ja lipumasti?

Millised on need asjad, millele iga lipumasti paigaldaja võiks mõelda enne kui ta tellib lipumasti? Lipuvabriku tegevjuht Karina Tõeleid räägib raadiointervjuus sellel teemal põhjalikumalt.

Kuula raadiosaadet SIIT!

Või vaata Kodustiili saadet, milles  räägiti  lipumastidest. Kasulik vaatamine nii neile kel lipumast juba olemas kui ka nendele kes alles planeerivad lipumasti paigaldada. Vaata saadet SIIT!

 

Alljärnevalt võtame lühidalt kokku, mida peaks lipumasti valides silmas pidama.

Märksõnad: lipumast, mastivundamendi valamine, lipumasti monteerimine, lipumasti nöörisüsteem, väline nöörisüsteem, sisemine nöörisüsteem, vintsi abil lipu heiskamine, Linus-heiskamissüsteem, mastipikkusele vastav lipp.

Kui kõrge lipmasti peaks oma õuele paigaldama?

Tavareegel ütleb, et lipumast võiks ulatuda üle maja harja. Seda reeglit ei pea ilmtingimata järgima kui lipumast on paigaldatud maja ette. Kui mast jääb maja taha siseõue, tuleks arvestada, et masti heisatud lipp peaks tervenisti paistma üle maja katuseharja. Masti pikkuse ja asukoha valikul on oluline see, et heisatud lipp peab olema hästi nähtav.

Millist nöörisüsteemi eelistada?

Kui lipumast on majale või piknikuplatsile lähedal võiks eelistada sisemist nöörisüsteemi, sest siis ei pea tuulise ilmaga kuulama nööriplaginat. Kui Lipumasti asukoht ei ole väga tuulises kohas ja majast eemal, siis sobib ka välise nöörisüsteemiga lipumast.

Sisemise nöörisüsteemi puhul saab valida kahe heiskamissüsteemi vahel.

Vintsisüsteem sobib pikematele mastidele (10-12m). Selle süsteemi puhul toimub lipu heiskamine vända abiga.

Linus-süsteemi puhul on nöör peidus lukustatud kaane all, lipu heiskamine käib käsitsi. Selline heiskamssüsteem sobib lühematele  6-9m mastidele.

Kas lipumasti saab paigaldada ka ise?

Lipuvabriku lipumastid on klaasfiibrist, mis muudab need kergeks ja vastupidavateks. Neid on võimalik ka ise esindusest transportida ja kergelt paigaldada.