Eesti laevalipp

Puhasta

16.5038.00

Kõigil registreeritud väikelaevadel on kohustus kanda riigilippu.

Enamasti heistatakse riiklikku kuuluvust näitav laevalipp ahtrisse (sellest ka nimetus ahtrilipp), sest seda peetakse laeva auväärseimaks kohaks. Lisaks merelaevadele kasutatakse lippe ka siseveelaevadel, kuid ei kasutata sõude- ja mootorpaatidel.

Laevalipud on õhemast lipukangast, lehvivad hästi ja kuivavad kiiresti, välimine serv on tugevdatud lisaõmblustega, kinnituseks nöörist aasad.

Tellimisel valmistame erikujundusega laevalippe jahtklubidele, organisatsioonidele, eraisikutele.
Lipud võivad olla erineva kuju ja viimistlusega, tellimiseks võta meiega ühendust.

Lippude mõõdud:

  • 21 x 33cm paadilipp/külalislipp
  • 30 x 47cm jahilipp
  • 35 x 55 cm ahtrilipp

Ahtrilipp kinnitatakse ca 10-15 kraadi tahapoole kaldu olevasse lipuvardasse. Lipp ei tohi ulatuda vette ega tekile ning varjata laeva ahtrituld. Arvestada tuleb ka seda, et lippu ei määriks laeva mootorist väljuvad heitgaasid.

Kui laeva ehituslikest erisustest sõltuvalt ahtrilippu ahtris kanda ei saa, siis võib lipu heisata aluse ahtripoolse masti (besaanmasti) topivardasse, jahi ahterstaagile, mootorpaatidel aga signaalmasti kahvlisse, kuid vähemalt 1,5 m kõrgusele aluse tekist.

Lippu kantakse päikestõusust päikeseloojanguni. Oma kodusadamas ei pea lippu kandma, küll aga võõrsil – ka pimedal ajal võõrasse sadamasse sisenemisel.

Viisakuslipp on teise riigi lipp, mis heisatakse teise riigi territoriaalvetesse sisenemisel. Pidulikel puhkudel võib panna jahi või kaatri lipuehtesse rahvusvahelise signaallippude rivi. Lipuehte koostamisel võiks iga viies lipp olla numbrilipp. Lipurivi heisatakse tavaliselt visuaalselt katkematuna piki laeva alates vöörist üle mastitopi (-toppide) ahtrisse. Kui see pole tehniliselt võimalik, heisatakse lipuehe lihtsalt võimalikult pika katkematu rivina kas piki laeva või piki masti.
Veesõidukile heisatakse pidulikul puhul lipuehet kas sadamas või ankrus seismise ajaks, kuna sõidu ajal ei loeta lipuehte kandmist heaks meretavaks.

Laeva masti heisatakse ametiisikute ja organisatsioonide lipud, vimplid ning signaalvimplid.

Väikelaeval on õigus kanda Eesti lippu siis, kui ta on kantud väikelaevaregistrisse. Sportlaevad võivad kanda kohalikus sõidus ahtrilipuna oma jahtklubi lippu või Eesti Jahtklubide Liidu lippu vastavalt kehtivatele eeskirjadele.

Materjal: 100% polüester

Hooldus: 40°C masinpesu, valgendamine keelatud. Triikimine lubatud – triikraua põhja kõrgeim temperatuur 150°C.

Peale kasutamist ja enne hoiupaika panekut kuivatage lipp hoolega. Nii ei teki lipule niiskuse kahjustusi (plekid, hallitus) ja pikeneb kasutusaeg.