Eesti-lipp | Lipuvabrik

Lisainfo

Eesti lipp

Eesti-lipp | Lipuvabrik

Kirjeldus

Eesti lipp on Eesti Vabariigi ametlik riigilipp.

Praegune lipu kujundus kinnitati 4. juunil 1884.

Eesti lippu on kujutatud horisontaalse trikoloorina: sinine, must ja valge.

Eesti lipp on tuntud ka nimetusega  „Sinimustvalge.“

Algselt oli selletaoline lipp liivimaalaste korporatsiooni Baltica-Borussia Danzig’i lipp, hiljem 4.juunil 1884. pühitsetud aga Tartu Ülikooli Eesti Üliõpilaste Seltsi lipuks. Kui see juba seostus rohkem eesti rahvuslusega võeti see kasutusele Eesti riigilipuna kui 24.veebruaril 1918. kuulutati esimest korda välja Eesti Vabariik. Ametlikult riigilipuna kinnitati lipp 21.novembril 1918. Lipu värvide tähenduse pani paika rahvuslane Aleksander Mõttus, kes kirjeldas: „Sinine on Eestimaa taeva, järvede ja mere peegeldus; tõe ning rahvuslikele aadetele ustavuse sümbol. Must on kodumaa mulla ja rahvuskuue värv. Valge on rahva püüd õnne ja valguse poole.“

Üks mitmetest versioonidest jutustab, et Emilie Rosalie Beermann – Põltsamaa kihelkonnakooli tütarlaste käsitööõpetaja – ostis 1884. a Põltsamaa Lienbergi riidekauplusest kolm tükki siidriiet ja õmbles selle kokku oma toas jõeäärses kihelkonnakoolimajas. Tema isa Gustav Heinrich Beermanni puutöötoas valmis varras ning perepoeg Chistoph Beermann viis lipu Tartusse. Just see siidist lipp, mida hiljemkui rahvuslikku reliikviat säilitati, sai Eesti lipu emalipuks. Emilie’ loetakse aga esimese sinimustvalge lipu valmistajaks. Eesti Vabariigi Presidendi lipul ehk riigilipul on lisaks lipu keskel kujutatud ka suurt riigivappi. Vappi on kujutatud kuldse kilbiga, kus on kolm sinist lõvi. Vapi kilpi ümbritsevad kuldsed tammeoksad.

Eesti lipp on Eesti Vabariigi ametlik riigilipp. Praegune lipu kujundus kinnitati 4. juunil 1884. Eesti lippu on kujutatud horisontaalse trikoloorina: sinine, must ja valge. Eesti lipp on tuntud ka nimetusega  „Sinimustvalge.“ Algselt oli selletaoline lipp liivimaalaste korporatsiooni Baltica-Borussia Danzig’i lipp, hiljem 4.juunil 1884. pühitsetud aga Tartu Ülikooli Eesti Üliõpilaste Seltsi lipuks. Kui see juba seostus rohkem eesti rahvuslusega võeti see kasutusele Eesti riigilipuna kui 24.veebruaril 1918. kuulutati esimest korda välja Eesti Vabariik. Ametlikult riigilipuna kinnitati lipp 21.novembril 1918. Lipu värvide tähenduse pani paika rahvuslane Aleksander Mõttus, kes kirjeldas: „Sinine on Eestimaa taeva, järvede ja mere peegeldus; tõe ning rahvuslikele aadetele ustavuse sümbol. Must on kodumaa mulla ja rahvuskuue värv. Valge on rahva püüd õnne ja valguse poole.“ Üks mitmetest versioonidest jutustab, et Emilie Rosalie Beermann – Põltsamaa kihelkonnakooli tütarlaste käsitööõpetaja – ostis 1884. a Põltsamaa Lienbergi riidekauplusest kolm tükki siidriiet ja õmbles selle kokku oma toas jõeäärses kihelkonnakoolimajas. Tema isa Gustav Heinrich Beermanni puutöötoas valmis varras ning perepoeg Chistoph Beermann viis lipu Tartusse. Just see siidist lipp, mida hiljemkui rahvuslikku reliikviat säilitati, sai Eesti lipu emalipuks. Emilie’ loetakse aga esimese sinimustvalge lipu valmistajaks. Eesti Vabariigi Presidendi lipul ehk riigilipul on lisaks lipu keskel kujutatud ka suurt riigivappi. Vappi on kujutatud kuldse kilbiga, kus on kolm sinist lõvi. Vapi kilpi ümbritsevad kuldsed tammeoksad.