Sambia-lipp | Lipuvabrik

Lisainfo

Sambia lipp

Sambia-lipp | Lipuvabrik

Kirjeldus

Sambia lipp on Sambia Vabariigi ametlik riigilipp.

Praegune lipu kujundus kinnitati 24. oktoobril 1964.

Sambia lippu on kujutatud rohelisel taustal, mille lehvipoolses servas on kujutatud riigi sümbolid. Kolme vertikaalse puna-must-oranž triibu kohal on kujutatud Sambia vapilindu – vasevärvi kilg-merikotkast.

Lipu roheline värvus sümboliseerib riigi loodus ressursse. Punane vabadusvõitlust. Must Sambia rahvast. Oranž värv ja kotkas tähistavad riigi kõige olulisemat  maavara ja tuluallikat – vasemaaki. Kotkas eraldi tähistab ka rahva suutlikkust leppida oma minevikuga ning tõusta kui kotkas vabaduse ja tulevikulootuse kõrgustesse.

Sambia lipp erineb märgatavalt teistest riigilippudest nii oma ebatavalise kompositsiooni kui värvikasutuse poolest.

Lipu värvid on pan-aafrika traditsioonilised värvid. Pan-aafrika ideoloogia  pooldab ühtselt Aafrika rahvaste huvide eest seismit ülemaailmselt. Pan-aafrika värvideks loetakse kahte erinevat värvidekomniatsiooni: roheline-kollane-punane (pärineb Etioopia lipult) ning punane-roheline-must (pärineb UNIA organisatsioonilt). UNIA lipuvärvide tähendused: punane tähistab Aafrika rahvaid ühendavat verd; must tähistab rahvast; roheline tähistab Aafrika maade rikkuseid ja lootust. Etioopia lipu kollane tähistabrahu ja harmooniat erinevate etniliste ja religioossete rühmade vahel.

Sambia lipp on Sambia Vabariigi ametlik riigilipp. Praegune lipu kujundus kinnitati 24. oktoobril 1964. Sambia lippu on kujutatud rohelisel taustal, mille lehvipoolses servas on kujutatud riigi sümbolid. Kolme vertikaalse puna-must-oranž triibu kohal on kujutatud Sambia vapilindu – vasevärvi kilg-merikotkast. Lipu roheline värvus sümboliseerib riigi loodus ressursse. Punane vabadusvõitlust. Must Sambia rahvast. Oranž värv ja kotkas tähistavad riigi kõige olulisemat  maavara ja tuluallikat – vasemaaki. Kotkas eraldi tähistab ka rahva suutlikkust leppida oma minevikuga ning tõusta kui kotkas vabaduse ja tulevikulootuse kõrgustesse. Sambia lipp erineb märgatavalt teistest riigilippudest nii oma ebatavalise kompositsiooni kui värvikasutuse poolest. Lipu värvid on pan-aafrika traditsioonilised värvid. Pan-aafrika ideoloogia  pooldab ühtselt Aafrika rahvaste huvide eest seismit ülemaailmselt. Pan-aafrika värvideks loetakse kahte erinevat värvidekomniatsiooni: roheline-kollane-punane (pärineb Etioopia lipult) ning punane-roheline-must (pärineb UNIA organisatsioonilt). UNIA lipuvärvide tähendused: punane tähistab Aafrika rahvaid ühendavat verd; must tähistab rahvast; roheline tähistab Aafrika maade rikkuseid ja lootust. Etioopia lipu kollane tähistabrahu ja harmooniat erinevate etniliste ja religioossete rühmade vahel.