Usbekistani-lipp | Lipuvabrik

Lisainfo

Usbekistani lipp

Usbekistani-lipp | Lipuvabrik

Kirjeldus

Usbekistani lipp on Usbekistani Vabariigi ametlik riigilipp.

Praegune lipu kujundus kinnitati 18. novembril 1991.

Usbekistani lippu on kujutatud horisontaalse trikoloorina: sinine, valge ja roheline. Lipu valget värvivälja ääristab teistest punane ääristus. Sinise värvivälja vardapoolsel osal on valgena kujutatud poolkuu ja 12 viisnurkset tähekest, mis on paigutatud ridadena 3+4+5.

Lipu sininse värvus sümboliseerib taevast ja vett ning on usbekkide suurima rahvuskangelase Timurlengi lipu värv. Valge sümboliseerib rahusoovi ja moraalset puhtust. Roheline sümboliseerib looduse pidevat uuenemist ja viljakust. Roheline esindab ka moslemeid ning ühendab pikaajalised traditsioonid kaasaegse keskkonnateadlikkusega. Kitsad punased triibud sümboliseerivad riigi rahva veresoontes voolavat elujõudu. Lipu neli esiletoodud värvi kujutavat ka nelja põhielementi: roheline – maa; valge – õhk; punane- tuli ning sinine – vesi. Tõusev poolkuu tähistab iseseisva Usbekistani Vabariigi sündi. 12 tähte sümboliseerivad Usbekistani vilajette ehk kohalikke provintse ning viitavad islami 12-le kalendrikuule.

Usbekistani lipp on Usbekistani Vabariigi ametlik riigilipp. Praegune lipu kujundus kinnitati 18. novembril 1991. Usbekistani lippu on kujutatud horisontaalse trikoloorina: sinine, valge ja roheline. Lipu valget värvivälja ääristab teistest punane ääristus. Sinise värvivälja vardapoolsel osal on valgena kujutatud poolkuu ja 12 viisnurkset tähekest, mis on paigutatud ridadena 3+4+5. Lipu sininse värvus sümboliseerib taevast ja vett ning on usbekkide suurima rahvuskangelase Timurlengi lipu värv. Valge sümboliseerib rahusoovi ja moraalset puhtust. Roheline sümboliseerib looduse pidevat uuenemist ja viljakust. Roheline esindab ka moslemeid ning ühendab pikaajalised traditsioonid kaasaegse keskkonnateadlikkusega. Kitsad punased triibud sümboliseerivad riigi rahva veresoontes voolavat elujõudu. Lipu neli esiletoodud värvi kujutavat ka nelja põhielementi: roheline – maa; valge – õhk; punane- tuli ning sinine – vesi. Tõusev poolkuu tähistab iseseisva Usbekistani Vabariigi sündi. 12 tähte sümboliseerivad Usbekistani vilajette ehk kohalikke provintse ning viitavad islami 12-le kalendrikuule.